2020. július 1-én hatályba lépett a jogszabály, amely szerint minden belföldi adóalany részére kiállított számlát rögzíteni kell a NAV Online Számla rendszerében. Az új adminisztrációs teher miatt nagyon sokan váltanak most online számlázásra, mert a két rendszer összekapcsolásával automatizálható az adatszolgáltatás. Nem árt azonban a buktatókra is odafigyelni, hogy garantáltan elkerüljük a NAV mulasztási bírságot
Bővül az adatszolgáltatásra kötelezettek köre, dönteni kell
Még jócskán akad olyan cég, amely nem továbbítja online a számlázási adatait a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), pedig ezzel számlánként 500 ezer forint mulasztási bírságot kockáztat - tudta meg adószakértőktől a Világgazdaság szerdán megjelent cikke szerint.
Sokakat váratlanul érhet a július elsején életbe lépett online számlázás rendszerének hatása, jellemzően a közösségi közlekedés vállalatainak pénztárainál.
A pénteki Magyar Közlönyben megjelent az online számlázás végrehajtási szabályait tartalmazó rendeletmódosítás, amit a NAV-hoz történő bekötésen dolgozó adózók, adótanácsadók és informatikusok is nagyon vártak már.
Az EU is zöld utat adott a számlázó szoftverek online bekötését előíró rendelettervezetnek - hívja fel a figyelmet közleményében az EY. Idén július 1-től tehát minden adózó, aki legalább százezer forintos áfa-tartalmú számlát állít ki belföldi adóalanynak, köteles online adatot szolgáltatni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) részére.
Vészesen közeledik az online számlázás július 1-jei éles indulásának határideje, a részletek pedig kezdenek tisztázódni. Eddig azonban nem került a figyelem középpontjába a rendeleten pár héttel ezelőtt átvezetett módosítás: a kormány eltörölte a 24 órás, számlák beküldésére vonatkozó könnyített időintervallumot. Minden esetben azonnal kell adatot szolgáltatni.
Az online számlázás tesztüzeme sikeresen zajlik, a számlázó programok adóhivatalhoz történő bekötésével évi 50 ezer milliárd forint összegű számlaforgalom válik láthatóvá és követhetővé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számára - közölte Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-vel.
Számos előremutató változásnak lehetünk tanúi jelenleg a magyar adórendszer átalakítása és az elektronikus közigazgatás fejlesztésében Magyarországon. Úgy tűnik, hogy a kormányzat a korábbi ciklusok gyakorlatához képest sokkal érzékenyebb a különféle szereplők javaslataira. Elég, ha csak a számlázó programok elektronikus NAV kapcsolatára vagy a járulékcsökkentésre gondolnunk. Milyen további változások jelenthetnek még segítséget a vállalkozások mindennapi adminisztrációjában?
Az idén ősszel tartja az adóhivatal a második adókonzultációt, amelyen több fontos témakört vitat meg az adószakma; az idei év két kiemelt témája a már tesztelhető e-számla, és az öt hónap múlva hatályba lépő új adóeljárási törvény lesz - tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.
A hazai vállalatok döntő többsége a következő félév során kezdheti meg a felkészülést az online számlabekötésre - legalábbis erre számítanak az EY szakértői. Az új rendszert egyébként már tesztelhetik a vállalatok a NAV oldalán.
Jövő júliustól óriási mennyiségben jut azonnali információkhoz az adóhatóság a vállalkozások számlázási tevékenységéről, ez pedig új lehetőséget jelent a gazdaság fehérítésére. Ilyen tömegű adat gyors és átfogó ellenőrzése komoly adatelemzési feladatokat ró a hatóságra - hívta fel a figyelmet a Hiflylabs, mely cég már eddig is dolgozott a NAV-nak az elemzői munka támogatásaként.
Üdvözölték a Portfolio által megkérdezett szakértők, hogy a héten véleményezésre megjelent a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján a számlázó programok online bekötéséről szóló rendelettervezet. A rendszer ugyan csak jövő júliustól lesz éles, a tanácsadók szerint már most érdemes elkezdeni áttekinteni a tervezet részleteivel barátkozni. Más szakértők már a következő, vállalkozók életet megkönnyítő javaslatokat tettek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján kedden megjelent a feketegazdaság elleni harcban meghirdetett új csodafegyverről szóló rendelettervezet. A számlázó programok NAV-hoz történő online bekötéséről szóló rendelettervezetre az érintettek már hónapok óta várnak. Ebből kiderül: a cégeknek egy évük lesz felkészülni, míg a kiépítés költsége 18,5 milliárd forintba kerül a NAV-nál.
Látványos és átfogó megújulásra készül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A kormány az 5 éves programtól komoly eredményeket vár, számokban kifejezve is.
2018-ban debütálhat az online számlázás, mellyel a gazdasági tárca célja az, hogy az új rendszer a lehető legkisebb adminisztrációval járjon, egyszerűen működtethető legyen, és a tesztelésére a vállalkozásoknak elegendő idejük maradjon - olvasható az NGM közleményében.
2030-ig akár évi 2500 GWh megújuló villamosenergiát is felhasználhatnak.
Elsősorban az ország keleti régióit célozták.
Kazahsztán nyugati részén.
Sokan járnak a csodájára.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?